NEJEN ŠEDÁ VODA MÁ U NÁS ZELENOU

  • Neplýtváme vodou. Toalety splachujeme ze 60 % tzv. šedou vodu. Jde o kombinaci vody už jednou použité v umyvadlech a vody dešťové. Sbíráme ji ze střechy centra, odkud by jinak odtekla bez užitku pryč. V Centru funguje také systém kontroly úniku vody, který ji v případě potřeby dokáže sám zastavit. Vodu, kterou si na toaletách myjete ruce, předehřívá za jasných dní sluníčko.
  • Ekologicky topíme i chladíme. Příjemnou teplotu v našem Centru udržujeme i díky rekuperaci - znovuvyužití - odpadního tepla. K chlazení budovy zase používáme především systém řízeného větrání, tzv. free cooling.
  • Šetříme elektrickou energií. Velké úspory jdou za moderním LED osvětlením, které používáme v drtivé většině interiérů Centra. Přes den se ale spoléháme hlavně na přirozené venkovní světlo a v noci zase snižujeme intenzitu osvětlení na minimum. S tím nám pomáhá systém pro řízení osvětlení, jeho stmívací senzory a pohybová čidla.

100 % elektrické energie získává už od roku 2018 Centrum Černý Most z obnovitelných zdrojů.PŘÍRODA V MĚSTSKÉ DŽUNGLI

  • Máme plán. Vše jsme nejprve důkladně probrali s odborníky, kteří nám zpracovali rozsáhlou studii a vymysleli program na podporu lokálně specifické fauny a flóry.
  • Bydlí u nás hmyz i netopýři. U Centra jsme vybudovali hmyzí hotel a také budku, která slouží jako domov pro netopýry. Právě tyto druhy se totiž v městské džungli bez pomoci lidí prosadí jen stěží.
  • Máme pilné včelky. V zázemí Centra Černý Most se skrývá 10 včelstev. S láskou o ně pečuje náš zkušený včelař a jsou domovem pro zhruba 650 tisíc včel. Tyto včelky pocházejí z Rakouska, jsou mírumilovné, a hlavně velmi pracovité - zvládnou opylovat květenu až v okruhu 5 km a ročně nám vyprodukují až 400 kg medu!

Med z pražského okruhu? Zní to paradoxně, ale městský med je často kvalitnější než ten lesní. Květiny v okolí Centra totiž nejsou vystaveny agresivním chemickým postřikům a hnojivům.


NEŠETŘETE NOHY ALE OVZDUŠÍ

Tolikrát jste u nás v roce 2021 dobili svá elektroauta. To je navzdory všem omezením o 42 % více než v roce 2020.

Jasně, týdenní nákup pro čtyřčlennou rodinu je asi lepší naskládat do kufru auta. Pro menší nákupy ale radši přijeďte MHD, stejně jako to dělá téměř polovina našich zákazníků. 
Naše centrum je kousek od metra i řady autobusových zastávek, takže je to hračka. Nebo udělejte něco pro své zdraví a spojte nákupy s procházkou. Mezi řidiči se zase najde spousta těch, kteří raději sáhnou po službě sdílení automobilů nebo elektrickém pohonu. Na parkovišti Centra pro ně máme 11 dobíjecích stanic pro celkem 16 elektromobilů a vyhrazená místa pro sdílená auta.


Sdílení je prostě in.
A navíc je to úplně jednoduché. Před cestou do Centra stačí stáhnout aplikaci Rekola a za pár korun si ve svém okolí půjčit preferovaný jednostopý dopravní prostředek.


Nextbike
jsou českým bikesharingovým projektem založeným v roce 2018. Systém funguje jednoduše, uživatel si stáhne aplikaci, ve které vidí kola v okolí. Po příchodu ke kolu naskenuje QR kód a kolo se samo odemkne. Uživatel může vrátit kolo kamkoliv ve vymezené zóně, kterou vidí ve své aplikaci. Pro ukončení výpůjčky stačí manuálně stáhnout modrou páčku zámku nad zadním kolem. Po zvukovém signálu se výpůjčka ukončí. Stanoviště Nextbike naleznete u západního vstupu do Centra.

A pokud jste majiteli vlastního kola, můžete na něm s klidnou duší také vyrazit do Centra. O jeho úschovu se totiž nemusíte bát - ve speciálních samoobslužných cykloboxech Bike Safe Box bude kolo po dobu vaší návštěvy v bezpečí a doslova za pár korun. Uložení kola na 6 hodin vás vyjde na 5 Kč a každá další započatá hodina pak 20 Kč. Maximální doba úschovy je 30 hodin. Bike Safe Box je primárně určen pro úschovu kol, je však možné zde uložit například i koloběžku, tříkolku, kočárek nebo skateboard. Obsluha boxu je navíc velmi jednoduchá. Stačí si vybrat volný box, nastavit dobu uložení, bezkontaktně uhradit a identifikovat se pomocí kódu, karty s RFID čipem (např. bezkontaktní platební karta, karta MHD) nebo mobilním telefonem s technologií NFC. Podrobný návod k obsluze je umístěn přímo u boxu. Bike Safe Box naleznete u západního vstupu do Centra. 


CENTRUM PRO VŠECHNY DO JEDNOHO

Vážíme si každého jednoho z našich zákazníků. Ze světa kolem nás společně tvoříme lepší místo pro život. Proto se snažíme, aby naše Centrum bylo přístupné pro všechny. Vybavení Centra, nabízené služby i námi podporované projekty zahrnují ty nejmladší, nejstarší, ale i zákazníky s hendikepem.

  • Pro děti. Prostory Centra jsou maximálně uzpůsobeny návštěvám rodin s dětmi včetně speciálních parkovacích míst, dětských toalet nebo unikátních herních zón a koutků. Speciálně pro dětské návštěvníky pořádáme bezplatně přístupné dobrodružné středy v Maxíkově a lekce angličtiny. 
  • Pro hendikepované. Centrum Černý Most má plně bezbariérový přístup a je vybaveno signalizací a navigačním systémem pro osoby s poruchami zraku. Umět dobře popsat cestu nevidomému ale není nic snadného. Zaměstnance proto pravidelně školíme, aby věděli, jak na to.
  • Pro seniory. Od letošního roku si mohou senioři usnadnit pohyb během svých nákupů díky vozíku se zabudovaným sedátkem a košem na zboží s objemem 40l. Vozík, který nabízí možnosti zavěšení nákupních tašek, držák na hůlku či spodní rošt, lze bezplatně zapůjčit na Click&Services. Každoročně také pořádáme projekt Strom splněných přání. Společně s vámi tak plníme vánoční přání seniorům, kteří by jinak pod stromečkem dárek nenašli.
  • Pro všechny. Snažíme se, aby bylo nakupování zábavnější opravdu pro celou rodinu, proto na vás vždy čeká pestrý program. Navštívit můžete třeba jógu zdarma pro děti i dospělé s lektory z nadačního fondu YogaHelp. (www.yogahelp.cz)

ZLEPŠUJEME SE PRO VÁS I PRO NAŠI PLANETU

Jsme členem Asociace společenské odpovědnosti (ACSR). To v praxi znamená, že se snažíme chovat v rámci svého podnikání zodpovědně ke společnosti i prostředí, ve kterém fungujeme. O svých projektech a iniciativách informujeme další členy Asociace, stejně jako my se inspirujeme zase od nich. Daří se nám tak naplňovat vizi Asociace, podle které se udržitelnost má co nejdříve stát přirozenou součástí fungování každé organizace a firmy v Česku. Asociace od roku 2016 v Česku zastřešuje Giving Tuesday - světový den štědrosti. Naše Centrum se do akce zapojuje pravidelně a snažíme se tak motivovat k pomoci potřebným všechny ty, kteří aspoň trošku mohou. Podpořili jsme také vznik nového e-shopu s udržitelnými dárky Nakup na Dobro. Dohromady tak učíme společnost nakupovat dárky, které skutečně mají smysl - pro obdarované, společnost i přírodu.

Centrum Černý Most je držitelem prestižní certifikace "zelených budov" BREEAM. Ta potvrzuje velmi nízkou ekologickou zátěž provozu budovy, naše rozumné nakládání se zdroji i s odpady nebo pozitivní dopady Centra na jeho bezprostřední okolí. Plán Better Places 2030 nás a naše další nákupní centra zavazuje po celé Evropě k řadě ambiciózních cílů. Do roku 2025 by například v našich centrech neměl vznikat žádný nerecyklovatelný odpad. Více se dočtete na stránkách URW.com.