UDRŽITELNÉ NÁKUPY

UDRŽITELNOST NEVYJDE Z MÓDY

Recyklovaná móda. Hlavním cílem při její výrobě je znovupoužití odpadových materiálů namísto nových. Staré plastové lahve se tak mohou proměnit na granulát, ze kterého vzniká tkanina a z ní pak nový módní kousek. Recyklované materiály z PET lahví, starého textilu, rybářských sítí, nebo dokonce kávových sedlin najdete ve speciálních kolekcích prodejců H&M, VERO MODA, C&A, WRANGLER/LEE, TRIOLA, TEZENIS, DECATHLON nebo INTIMISSIMI.

Organická móda. Její výroba zahrnuje nejrůznější přírodní materiály od biobavlny přes bambusová vlákna až po inovativní materiály, jako jeECOVERO™ nebo TENCEL™. Organický přístup samozřejmě zahrnuje i šetrné způsoby pěstování a zpracování těchto materiálů. Produkty z těchto a podobných materiálů nabízejí prodejci ALPINE PRO, VERO MODA, C&A, ESPRIT, TRIOLA, WRANGLER/LEE, H&M nebo výrobci obuvi ECCO a BAŤA.

C&A

Organická bavlna je srdeční záležitostí a základem strategie udržitelných materiálů značky C&A již více než 10 let. Je výrazně lepší a prospěšnější pro naše životní prostředí a pro lidi, kteří s ní pracují. Téměř polovina bavlny, kterou značka používá, je certifikovaná organická bavlna a podíl produktů vyrobených z organické bavlny ve svých kolekcích se C&A snaží zvětšovat.

Viskóza je odvozena z celulózy vyrobené z rozpuštěné dřevní buničiny stromů. Produkce viskózy může mít za následek zhoršení životního prostředí, pokud nejsou dobře kontrolovány výrobní procesy samotných dodavatelů a proto viskóza na naše produkty nepochází ze starobylých nebo vzácných stromů. Společnost C&A se také zavázala zlepšit chemické a environmentální postupy při výrobě celulózových vláken.
Proč používat nové materiály, když můžeme použít ty, které již máme? V C&A je to otázka přístupu. Proto značka podnikla smysluplné kroky ke zvýšení využití recyklovaných vláken ve svých kolekcích. Staré plastové lahve jsou rozemlety na granulát, který je transformován do příze. Z příze je vyrobena tkanina, ze které se následně stane nový produkt. Kromě plavek zákazníci najdou recyklovaný polyester ve spodním prádle, bundách apod.


BAŤA

Polobotky značky Weinbrenner Nature budou snem každé ženy, které není příroda lhostejná. Svršek z kvalitní broušené kůže, stélka ze 100% korku, podešev z lehčené pryže s příměsí recyklovaného materiálu. Teď můžete být trendy a zároveň šetrná k přírodě.
Baťovka -- síťovka: lehká, skladná varianta, ekologická, která se stane vaším oblíbeným kouskem. Pryč s nadbytečnými jednorázovými taškami. Vždy se přizpůsobí svému obsahu, po vyndání věcí se opět vrátí do původní velikosti. Pojme i větší nákupy, vy si tak nebudete muset lámat hlavu, kam s nakoupenými věcmi. Je ideální i jako dárek.


H&M

Udržitelnost hraje u značky H&M významnou roli. Ve většině svých kolekcí využívá organické, recyklované nebo i inovativně vyrobené materiály, jako jsou organická bavlna, Tencel nebo recyklovaný polyester. Navíc jako jedna z prvních značek H&M spustilo celosvětový program sběru nechtěného oblečení. Do jakékoli pobočky můžete donést oblečení nebo textil od jakékoli značky a v jakémkoli stavu. U H&M se pak postarají, aby Vámi odevzdanému oblečení byl dán druhý život. A navíc jako odměnu za Vaši uvědomělou volbu dostanete slevový voucher na svůj další nákup. 


VERO MODA

Udržitelná řada značky VERO MODA nese název AWARE. Tato kolekce AWARE je prvním krokem k udržitelnějšímu světu módy. Při výrobě oděvů VERO MODA používá recyklované materiály, jako jsou například bavlna, polyester a vlna. Vyvíjí inovativní a udržitelnější materiály, jako jsou LENZING™ ECOVERO™ FIBRES a TENCEL™ LYOCELL FIBRES.

Recyklovaný polyester je syntetický materiál, který je vyroben z odpadu, jako jsou plastové láhve, použité plastové oděvy a zbytky látek z výroby. Recyklace polyesteru šetří přírodní zdroje a snižuje množství textilního odpadu, což z recyklovaného polyesteru činí udržitelnější vlákno.


INTIMISSIMI

Po úspěchu první Green Collection v roce 2020, Intimissimi pokračuje v produkci mini kolekcí pro ty, kteří si přejí nosit oblečení, které je šetrné k životnímu prostředí. Kolekce jsou vyrobené z trvale udržitelných materiálů, jejichž složení i původ jsou ověřeny. Tato linie spodního a nočního prádla i úpletů doplňuje základní kolekci. Je vyrobena z certifikovaných materiálů, jejichž konkrétní složení se dozvíte na cedulce prádla. Green Collection je unikátní materiálovým složením s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Tato kolekce zahrnuje různé řady spodního prádla jako například Nature's Dream, Light Flower anebo Evanescent Love.


TEZENIS

Tezenis se rozhodnul navrhnout udržitelnou kolekci, aby minimalizovala svou ekologickou stopu, což je malé gesto s velkým dopadem. Všechny kousky nové řady základního spodního prádla obsahují recyklovanou krajku vyrobenou ze zbytků textilní výroby, které by jinak skončily na skládce. Tímto způsobem Tezenis dává odpadním materiálům druhý život a přeměňuje je na regenerovaný nylon, vlákno šetrné k životnímu prostředí se stejnými vlastnostmi jako nylon vyrobený z nových surovin. Kolekce recyklovaných krajkových podprsenek Be the Change je k dispozici online na tezenis.com/cz.


TRIOLA

Kolekce ECO nabízí ekologické spodní prádlo. Díky moderním materiálům už nepředstavuje organická bavlna jedinou přírodní volbu. ECO Fibre, neboli ECO vlákno, je vyrobené ze speciálně upraveného odpadu z plastových lahví a plastových sítí na ryby. Ekologický úplet je další alternativou k bambusovému vláknu i k bavlně. Pokud zvolíte etické spodní prádlo, zvolíte zároveň i krásné a pohodlné prádlo, ve kterém se budete cítit sama sebou.

V TRIOLA myslí i na muže, proto jsou v nabídce značky nejen bambusové kalhotky pro ženy, ale i pro muže. Bambusová viskóza je antibakteriální, dobře saje pot, takže se v nich cítí velmi komfortně.


ESPRIT

Značka ESPRIT aktuálně získává již 40 % materiálu z ekologicky udržitelných zdrojů. Tento trend stále roste... Aby se kruh uzavřel, přebírá ESPRIT zodpovědnost. Na prvním místě je proto udržitelná produkce. Tedy pečlivé používání zdrojů, spravedlivé pracovní podmínky, bezpečné používání chemických látek, bez kterých se nelze obejít, a přísná kontrola všech emisí. Faktem je: výroba spotřebovává více zdrojů, než jaké jsou z dlouhodobého hlediska k dispozici. Takto to nemůže pokračovat. A už vůbec ne v módním průmyslu. Proto chce ESPRIT stále více textilních materiálů recyklovat, kreativně využívat a opětovně používat na výrobu nových produktů. A pak ještě jednou. A pak ještě jednou. Tak je možné použít i to, co je již v hospodářském cyklu, aniž by bylo potřeba přidávat něco nového. A motto? Do good. Feel good. Zásady jsou pro tým ESPRIT velmi důležité a proto podle nich firma také žije! V její nabídce můžete objevit kolekci s přírodními barvami EarthColors® od společnosti Archroma, dále Better Denim, veganské produkty s certifikací PeTA a také Cradle Certified® Gold, vše pomocí Green Delivery, klimaticky neutrálním způsobem.


WRANGLER LEE

Jedním ze způsobů, jak Wrangler a Lee plánují splnit cíl pěstování udržitelné bavlny, je partnerství s iniciativou Better Cotton Initiative (BCI). Cílem BCI je omezit používání pesticidů a podporovat efektivní využívání vody, střídání plodin a spravedlivých pracovních podmínek. Kontoor Brands, mateřská společnost Lee a Wrangler, každý rok zvyšuje objem zakoupené udržitelné bavlny.

Indigood™ je inovativní technologie obarvování látek pomocí pěny bez použití vody. Obarvování látek pomocí pěny od základu mění způsob, jakým je indigo nanášeno na látku v rámci výroby džínů. Technologie používá pěnu k přenosu barviva do látky, čímž zcela nahrazuje tradiční používání vodních a chemických koupelí při konvenčním barvení látek. Obarvování látek pomocí pěny je tak nejvíce udržitelným způsobem barvení džínoviny. 


ECCO

ECCO je proslulé svým vývojem a inovativními technologiemi a pro tentokrát se podařilo přijít s revolučním procesem, který promění celosvětový kožedělný průmysl. Technologie DriTan snižuje množství vody potřebné pro činění kůží a ušetří tak přibližně 20 litrů vody na jeden kus kůže.
Tato kůže je navíc co do kvality, vlastností a stability nerozeznatelná od tradičně vyčiněné kůže. Zavedením technologie DriTan v koželužnách v Nizozemsku ušetří ECCO ročně více než 25 milionů litrů vody, což podle údajů Světové zdravotnické organizace postačuje k hydrataci přibližně 9 000 lidí. 


ALPINE PRO

Česká značka sportovního a outdoorového oblečení ALPINE PRO se dlouhodobě snaží o zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Pro rok 2021 připravila značka ALPINE PRO speciální limitovanou edici trik s eko tematickými potisky, které jsou vyráběny ze 100% organické bavlny, tzv. biobavlny. Jde o geneticky nemodifikovanou bavlnu, při jejímž pěstování se nevyužívají syntetická hnojiva ani pesticidy. Tradiční přírodní způsoby pěstování a zpracování biobavlny jsou šetrné k životnímu prostředí. Příjemnou vlastností organické bavlny je i její jemnost. Organické bavlněné vlákno si během zpracování uchovává více "chmýří", protože nebylo porušeno chemickými přípravky. Bavlněná tkanina je tak ve výsledku pevnější, pružnější, prodyšnější a zachovává si přirozenou měkkost. Trika z organické bavlny jsou tak velice příjemná na nošení.

Z každého prodaného trika této limitované edice daruje ALPINE PRO na konto Českého svazu ochránců přírody 30 Kč. Svaz nově získané prostředky použije na ochranu a obnovu přírodního dědictví, ekologickou výchovu a podporu trvale udržitelného života.


DECATHLON

Decathlon ví, že třídění odpadu je důležité k podpoře naší planety, ale ještě důležitější je tento vytříděný odpad znovu prakticky využít. Proto část našich výrobků je vyrobena z recyklovaného plastu. Jedná se o zimní bundy, kalhoty, rukavice, dále také o šnorchly a v neposlední řadě naše fleece bundy. Věříme, že tato cesta má smysl.BÝT EKO JE HRAČKA

Vybírejte recyklované a organické materiály. Rozdávat dětem radost je hračka, jak to ale udělat udržitelně? Zkuste některého z našich prodejců hraček a dětské módy s nabídkou udržitelnějších kolekcí svých produktů. 
V BAMBULI - království hraček pořídíte hračky z recyklovaných materiálů nebo dětskou módní kolekci značky COOL CLUB z biobavlny a recyklovaných PET lahví. Z certifikované organické bavlny své oblečení pro kojence šije i značka KITIKATE.

KRÁLOVSTVÍ HRAČEK BAMBULE

COOL Club je jednou z nejoblíbenějších značek dětského oblečení, kterou si zamilují děti i rodiče. Každá kolekce je originál, nejen svými barvami, ale i motivem. Součástí kolekce na Jaro 2021 jsou i vybrané položky z organické bavlny a recyklovaných PET lahví. Položky z organické bavlny naleznete v kolekci pro novorozence. Každá položka, která je zpracovaná z organické bavlny je označená tímto štítkem. Oděvy z organické bavlny z kolekce pro novorozence jsou navrženy tak, aby byly pohodlné, měkké a příjemné vůči pokožce dítěte. Při výrobě nejsou požity žádné chemické látky, a tak jsou anti alergenní a šetrné k citlivé dětské pokožce. Díky tomu jsou materiály, ze kterých jsou oděvy vyráběny, vhodnou ECO-FRIENDLY variantou.


Hračky z recyklovaných materiálů, např. speciální edice dětských puzzle Clementoni - Play for Future, které jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů.


KITIKATE

Módní značka Kitikate přichází na český trh s kojeneckým oblečením s cílem prodávat kvalitní produkty, za jejichž výrobou a distribucí neleží stín pochybností o etice a ekologické odpovědnosti. Hlavním firemním krédem je nejen kvalita produktů, ale i dodržování maximálních ekologických a etických standardů. 

Její mateřská společnost Merkez bebek navrhuje a vyrábí jedinečné kojenecké oblečení již skoro 30 let.

Před dvěma lety přešla zcela na ekologickou produkci za využití 100% bio bavlny pěstované a sklízené dle standardů GOTS. Kitikate je tak hrdým držitelem certifikátu GOTS.FÉR K PŘÍRODĚ, S LÁSKOU KE ZDRAVÍ

Fair trade je doslova férový obchod. Jde o ochrannou známku etické produkce zboží, která je zárukou toho, že producent dané plodiny je za svou práci odměněn férovou částkou odpovídající jeho vynaloženému úsilí.
Bio na ochranu přírody i našeho zdraví. Produkty označené jako bio jsou vyrobené z materiálů organického zemědělství, a tedy pěstovány bez použití chemických hnojiv. Být eko s lokálními výrobky. Nákupem lokálních produktů přímo podporujete ekonomiku vašeho regionu nebo ČR. Lokální produkce je také ekologičtější, protože nezanechává uhlíkovou stopu spojenou s dovozem.

DM DROGERIE MARKT

Značka dmBio se profiluje převážně jako vegetariánská a veganská, většina produktů je tak vhodná i pro vegany. Součástí nabídky této značky je i bezlepková řada potravin. Nabídku doplňují i dodavatelské výrobky.

Produkty dm značky dmBio pochází pouze z ekologické produkce. Část sortimentu dmBio získala také certifikaci Demeter, kterou se označují produkty biodynamického zemědělství. Udělení tohoto certifikátu je podmíněno splněním velmi přísných pravidel, které daleko přesahují směrnice pro ekologické zemědělství. V roce 2020 získala tato značka pečeť Green Brands. Tou jsou označené produkty, které přispívají k trvale udržitelnému rozvoji, ochraně přírody a klimatu. Produkty ekologického zemědělství je také většina dětských pokrmů dm značky babylove.

Nabídku doplňují i dodavatelské výrobky z ekologického zemědělství. Nabídku fair trade produktů uspokojujeme díky dodavatelským výrobkům. Jedná se zejména o čaje, kávu a čokoládu. Spolupracujeme také s lokálními dodavateli českých značek. Jmenovat můžeme například Probio, Biopekárna Zemanka, Labeta apod.


V sortimentu privátních značek je celá řada výrobků, které jsou svým složením šetrné k životnímu prostředí. Zmínit můžeme například certifikovanou přírodní kosmetiku alverde.
dm značka Balea používá v nových pečujících řadách přísady přírodního původu, produkty jsou bez mikroplastů a ve vodě rozpustných syntetických polymerů, parabenů a silikonů. Informaci o složení konkrétního výrobku naleznou zákazníci na jeho obalu. Výrobky dm značek nejsou testovány na zvířatech. 


HYPERMARKET GLOBUS


Zdravý svět — V hypermarketech Globus najdete nejširší nabídku alternativních potravin na jednom místě. Ve zdravém světě najdete výrobky v bio kvalitě, raw stravu nebo veganské či vegetariánské produkty. Velkou část nabídky tvoří bezlepkové výrobky a potraviny se sníženým obsahem laktózy, bez palmového oleje nebo bez přidaného cukru. Veškerý sortiment je navíc přehledně označen pro lepší orientaci a snadnější výběr.


Pro šetrnou kosmetiku inspirovanou českou tradicí i přírodou se snadno biologicky odbouratelnými recepturami se vydejte do MANUFAKTURY. Celou řadu produktů, která v sobě spojuje moderní vědu, organické suroviny, nekompromisní kvalitu a receptury prověřené časem vám přináší HAVLÍKOVA APOTÉKA.


YVES ROCHER

"Vracet přírodě to, co nám dává." Tak definoval už v roce 1959 jednu z klíčových hodnot francouzské značky Yves Rocher, pocházející z bretaňského městečka La Gacilly, její zakladatel, jehož jméno nese společnost dodnes.

Udržitelný rozvoj, fair trade přístup, organické pěstování rostlin, podpora vysazování lesů po celém světě, nebo také tři generace rodu Rocherů v jejím čele, to všechno dělá z Yves Rocher víc než jen kosmetickou firmu.
Yves Rocher se aktivně snaží eliminovat dopad výroby produktů na životní prostředí. Pravidelným přehodnocováním postupů i pečlivým výběrem partnerů se jí tento závazek daří plnit a přinášet tak kosmetiku šetrnou nejen k pleti, ale i k přírodě. Všechny obaly jsou hodnoceny z pohledu své ekologičnosti a značka neustále snižuje spotřebu surovin pocházejících z neobnovitelných zdrojů a upřednostňují recyklovatelné materiály. Jednou z nejvíce viditelných iniciativ je vysazování stromů, ke kterému se prostřednictvím Nadace Yves Rocher zapojilo i zastoupení značky v České republice. České lesy jsou tak bohatší o 200 000 stromů, a to i díky zákazníkům, kteří kupují kosmetické produkty této značky.