UDRŽITELNÉ TIPY

DEJTE VĚCEM DRUHOU ŠANCI

Nepotřebné věci nemusí končit v popelnicích a v Centru Černý Most jim snadno můžete dopřát druhý život. JAK NALOŽIT S ...

... knížkou, kterou jste už přečetli?

Můžete ji donést do naší Knihobudky a udělat tak radost novému čtenáři. Na oplátku si vyberte zase nové čtivo pro sebe. Knihobudku najdete ve 3. patře v zeleném lobby. Ale pozor - v létě se stěhuje do červeného lobby v -1. podlaží vedle Hračkobudky.


... oblečením, které už nechcete?

To stačí odložit do jednoho z kontejnerů organizace POTEX, které se nacházejí na střešním parkovišti. Prodejce spodního prádla TRIOLA také spolupracuje s touto organizací a neprodané zboží pravidelně daruje na dobročinné účely. Nechtěné oblečení od jakékoliv značky můžete odevzdat k recyklaci i v prodejně H&M.


... oblečením, které je poškozené? 
V Decathlonu vám rádi v rámci programu Švadlenka opraví drobné nedostatky na zboží, které by normálně bylo vyhozeno. Takhle vám může stále ještě dobře posloužit.    


... prázdnými krabicemi?

Třeba s těmi od výrobků Samsung můžete popustit uzdu své fantazii a postavit z nich nový bytový doplněk nebo parádní bunkr pro vaše nejmenší. 

... použitými hliníkovými kapslemi Nespresso?

Můžete je odevzdat v kterémkoli Nespresso Boutique, nejblíže máte ten v našem centru. Nespresso nabízí program recyklace použitých hliníkových kapslí s kávou Nespresso a podporuje své zákazníky, aby tento program aktivně využívali a dali kapslím druhý život. Nespresso využívá jako obalový materiál hliník, protože ten zajišťuje dlouhodobé zachování čerstvosti křehkých aroma a bohatých chutí kávy. Zároveň je to 100% a nekonečně recyklovatelný materiál, recyklací tedy neztrácí žádnou ze svých vlastností. V roce 2020 společnost Nespresso představila první kapsle vyrobené z 80 % z recyklovaného hliníku a od té doby se nabídka kapslí z recyklovaného hliníku nadále rozšiřuje. Více se o recyklaci dozvíte zde.OBALY TO MŮŽOU ZABALIT


Jednorázovým nádobám odzvonilo. 

  • Ve Starbucks si teď můžete pravidelně vychutnávat svoji oblíbenou kávu z opakovaně použitelných šálků,
  • v Café Globus si zase v rámci projektu Otoč kelímek & Otoč misku vychutnáte oběd s dobrým pocitem.
  • Stejně tak si do znovupoužitelných nádob natočíte třeba i prací prostředky nebo ekologické čisticí gely na plnicích stanicích dm.
  • Retro je eko. Celý nákup si pohodlně odnesete třeba v tradiční síťovce, kterou zakoupíte u prodejce Baťa. Používat ji můžete, dokud vás bude bavit nebo dokud znovu nevyjde z módy.
  • A co použít místo plastového sáčku? Například obyčejné sklenice, co máte doma. U Veselé Veverky do nich pořídíte oříšky a další dobroty. Stačí si vlastní nádobu přinést a zvesela ji plnit. 
  • V hypermarketu Globus zase seženete speciální pytlíky na ovoce a zeleninu. Používat je můžete stále dokola a budete tak mít jistotu, že tady už přírodu zbytečným plastem nezatížíte.
dm drogerie markt
dm drogerie markt
Starbucks
Starbucks
Baťa
Baťa
Veselá Veverka
Veselá Veverka


JAK NA NETRADIČNÍ ODPAD?

DATART
DATART
Tescoma - nálevka PRESTO
Tescoma - nálevka PRESTO

ZRECYKLUJTE STARÝ SPOTŘEBIČ BEZ STAROSTÍ

DATART nabízí svým zákazníkům možnost v každé prodejně bezplatně odevzdat malý spotřebič k ekologické likvidaci. Přinést můžete jak mixéry, fény, rádia, vysavače či smartphony, tak baterie nebo třeba žárovky. A pokud máte doma vysloužilý velký spotřebič, se kterým se nechcete tahat, DATART vám jej v rámci prémiové dopravy DOPRAVART odveze. Přispějte s námi k ochraně životního prostředí. Více na https://bit.ly/EkologickaRecyklace  

CO S PŘEPÁLENÝM OLEJEM?

Přepáleného kuchyňského oleje se zase zbavíte díky speciální nálevce PRESTO od Tescoma. Místo vylití do dřezu se použitý olej shromažďuje v běžné použité nápojové PET láhvi s nasazenou nálevkou, která je během skladování uzavřená krytem. 
Pozor! Přepálený olej rozhodně nepatří do výlevky ani do záchodu, ale do zvláštního kontejneru. Jen v Praze 14 jich je hned 32.UDRŽITELNÁ ELEKTRONIKA

SAMSUNG

Ekologicky šetrný dálkový ovladač — nový dálkový ovladač Neo QLED se solárním napájením usnadňuje ovládání všech vašich externích zařízení a současně vám umožňuje ukázat vaši podporu životního prostředí. SolarCell Remote je totiž vyrobený z recyklovaných materiálů a je napájený pomocí technologie solárních článků, takže je možné jej nabíjet vaším interiérovým světlem!CSR PROJEKTY A PODPORA EKOLOGICKÝCH ORGANIZACÍ

SBERBANK

Jako banka se podílíme na ochraně životního prostředí a obnově krajiny několika různými aktivitami. Mezi dlouhodobě podporovanými projekty, jak finančně, tak zapojením zaměstnanců v rámci dobrovolnických dní, je výsadba stromů ve spolupráci s ČSOP. Nejdříve banka a její zaměstnanci podporovali výsadbu stromků v CHKO Beskydy. V roce 2019 pak banka prostřednictvím svého Nadačního fondu zahájila s ČSOP spolupráci na programu Oživení starých odrůd. V jeho rámci pomáhá při záchraně tradičních odrůd ovocných dřevin a jejich návratu do volné krajiny. Předmětem spolupráce je mapování vhodných ploch pro ovocné sady, jejich zakládání a následná údržba, vzdělávání zájemců o problematiku starých ovocných odrůd a tradičního ovocnářství obecně.

Další oblastí, na kterou se banka v oblasti ochrany životního prostředí zaměřuje, je cestování zaměstnanců. Od roku 2014 využíváme pro plánování služebních cest interní aplikaci Car Share, která funguje na principu spolujízdy. V minulém roce pak banka začala rozšiřovat svůj vozový park o vozy na alternativní pohon. První byly v roce 2020 plně elektrické vozy Škoda Citigo, které začátkem letošního roku doplnilo 21 vozů Škoda Octavia s hybridním pohonem. Tento systém cestování pomáhá snižovat průměrnou spotřebu paliva i produkci emisí při služebních cestách. Kromě toho se naši zaměstnanci každoročně zapojují do celorepublikových happeningů Do práce na kole a Ukliďme Česko.


NESPRESSO

V roce 2020 se ve spolupráci s designéry Olgoj Chorchoj a tradičním výrobcem nožů Mikov zrodila druhá limitovaná edice ikonických nožů Rybička, jejichž střenky jsou vyrobeny z recyklovaných kapslí Nespresso. Výtěžek z prodeje putuje na konto Nadace Terezy Maxové dětem, na pomoc ženám s dětmi v azylových domech v rámci projektu Made by, aby mohly začít nový život.
Více se o projektu kapesního nože Rybička zákazníci dozví zde. A nechceme opomenout ani spolupráci s INCIEN — Institutem Cirkulární Ekonomiky.


DM DROGERIE MARKT

Trvalá udržitelnost je jedním z důležitých pilířů společnosti dm, která se tématu systematicky věnuje. Součástí firemní filozofie je i příkladné působení ve společnosti a s tím souvisí i podpora neziskových organizací a ekologické aktivity. Každý rok mají všichni spolupracovníci možnost podpořit prospěšnou organizaci ve svém okolí dobrovolnickou činností, na kterou věnují jeden svůj pracovní den. dm dobrovolnický den probíhá již deset let.

dm spolupracuje s Potravinovými bankami, zapojuje se do Sbírky potravin. V loňském roce proběhl již potřetí úspěšný projekt Giving Friday, který nabízí alternativu ke slevovému šílenství. 5 % z denního obratu bylo věnováno na podporu vybraných projektů, v loňském roce to byly 3 miliony Kč pro děti rodičů samoživitelů.

V loňském roce v dm také aktivně zahájili nový projekt Jdeme do lesa, jehož cílem je pomoci s obnovou lesů a stromových porostů. Tento projekt byl bohužel přerušen pandemií koronaviru, i tak se ale podařilo pomoci vysázet několik tisíc nových stromů, jak v lesích, tak ve městech a jakmile to bude opět možné, bude dm v této aktivitě pokračovat.