DEJTE VĚCEM DRUHOU ŠANCI

Nepotřebné věci nemusí končit v popelnicích a v Centru Černý Most jim snadno můžete dopřát druhý život. JAK NALOŽIT S ...


... knížkou, kterou jste už přečetli?

Můžete ji donést do naší Knihobudky a udělat tak radost novému čtenáři. Na oplátku si vyberte zase nové čtivo pro sebe. Knihobudku najdete v -1. patře v červeném lobby.


... oblečením, které už nechcete?

To stačí odložit do jednoho z kontejnerů organizace POTEX, které se nacházejí na střešním parkovišti. Prodejce spodního prádla TRIOLA také spolupracuje s touto organizací a neprodané zboží pravidelně daruje na dobročinné účely. Nechtěné oblečení od jakékoliv značky můžete odevzdat k recyklaci i v prodejně H&M.... oblečením, které je poškozené? 
V Decathlonu vám rádi v rámci programu Švadlenka opraví drobné nedostatky na zboží, které by normálně bylo vyhozeno. Takhle vám může stále ještě dobře posloužit.    ... hračkami, které už neupotřebíte?

Darujte nepotřebné hračky. Máte doma čisté a funkční hračky, které už vaše děti nevyužívají a třeba jim i zbytečně leží v pokoji? Přineste je do speciálně vytvořené HRAČKOBUDKY, která se nachází v -1. patře v Červeném lobby. Uděláte tak radost jiným dětem, které je ocení.


... použitými hliníkovými kapslemi Nespresso?

Můžete je odevzdat v kterémkoli Nespresso Boutique, nejblíže máte ten v našem centru. Nespresso nabízí program recyklace použitých hliníkových kapslí a podporuje své zákazníky, aby tento program aktivně využívali a dali kapslím druhý život. Nespresso využívá jako obalový materiál hliník, protože ten zajišťuje dlouhodobé zachování čerstvosti křehkých aroma a bohatých chutí kávy. Zároveň je to 100% a nekonečně recyklovatelný materiál, recyklací tedy neztrácí žádnou ze svých vlastností. V roce 2020 společnost Nespresso představila první kapsle vyrobené z 80 % z recyklovaného hliníku a od té doby se nabídka kapslí z recyklovaného hliníku nadále rozšiřuje. Více se o recyklaci dozvíte zde. Více se o recyklaci dozvíte zde.OBALY TO MŮŽOU ZABALIT


Jednorázovým nádobám odzvonilo. 

  • Ve Starbucks si teď můžete pravidelně vychutnávat svoji oblíbenou kávu z opakovaně použitelných šálků,
  • v Café Globus si zase v rámci projektu Otoč kelímek & Otoč misku vychutnáte oběd s dobrým pocitem.
  • Stejně tak si do znovupoužitelných nádob natočíte třeba i prací prostředky nebo ekologické čisticí gely na plnicích stanicích dm.
  • Retro je eko. Celý nákup si pohodlně odnesete třeba v tradiční síťovce, kterou zakoupíte u prodejce Baťa. Používat ji můžete, dokud vás bude bavit nebo dokud znovu nevyjde z módy.
  • A co použít místo plastového sáčku? Například obyčejné sklenice, co máte doma. U Veselé Veverky do nich pořídíte oříšky a další dobroty. Stačí si vlastní nádobu přinést a zvesela ji plnit. 
  • V hypermarketu Globus zase seženete speciální pytlíky na ovoce a zeleninu. Používat je můžete stále dokola a budete tak mít jistotu, že tady už přírodu zbytečným plastem nezatížíte.
dm drogerie markt
dm drogerie markt
Starbucks
Starbucks
Baťa
Baťa
Veselá Veverka
Veselá Veverka


JAK NA NETRADIČNÍ ODPAD?

DATART
DATART
Tescoma - nálevka PRESTO
Tescoma - nálevka PRESTO

ZRECYKLUJTE STARÝ SPOTŘEBIČ BEZ STAROSTÍ

DATART nabízí svým zákazníkům možnost v každé prodejně bezplatně odevzdat malý spotřebič k ekologické likvidaci. Přinést můžete jak mixéry, fény, rádia, vysavače či smartphony, tak baterie nebo třeba žárovky. A pokud máte doma vysloužilý velký spotřebič, se kterým se nechcete tahat, DATART vám jej v rámci prémiové dopravy DOPRAVART odveze. Přispějte s námi k ochraně životního prostředí. Více na https://bit.ly/EkologickaRecyklace  

CO S PŘEPÁLENÝM OLEJEM?

Přepáleného kuchyňského oleje se zase zbavíte díky speciální nálevce PRESTO od Tescoma. Místo vylití do dřezu se použitý olej shromažďuje v běžné použité nápojové PET láhvi s nasazenou nálevkou, která je během skladování uzavřená krytem. 
Pozor! Přepálený olej rozhodně nepatří do výlevky ani do záchodu, ale do zvláštního kontejneru. Jen v Praze 14 jich je hned 32.


NESPRESSO

V roce 2020 se ve spolupráci s designéry Olgoj Chorchoj a tradičním výrobcem nožů Mikov zrodila druhá limitovaná edice ikonických nožů Rybička, jejichž střenky jsou vyrobeny z recyklovaných kapslí Nespresso. Výtěžek z prodeje putuje na konto Nadace Terezy Maxové dětem, na pomoc ženám s dětmi v azylových domech v rámci projektu Made by, aby mohly začít nový život. Více se o projektu kapesního nože Rybička zákazníci dozví zde.


DM DROGERIE MARKT

Trvalá udržitelnost je jedním z důležitých pilířů společnosti dm, která se tématu systematicky věnuje. Součástí firemní filozofie je i příkladné působení ve společnosti a s tím souvisí i podpora neziskových organizací a ekologické aktivity. Každý rok mají všichni spolupracovníci možnost podpořit prospěšnou organizaci ve svém okolí dobrovolnickou činností, na kterou věnují jeden svůj pracovní den. dm dobrovolnický den probíhá již deset let.

dm spolupracuje s Potravinovými bankami, zapojuje se do Sbírky potravin. Každý rok probíhá úspěšný projekt Giving Friday, který nabízí alternativu ke slevovému šílenství. 5 % z denního obratu bylo věnováno na podporu vybraných projektů.


KNIHCENTRUM

Způsobů, jak odlehčit planetě nebo jí pomoct, je mnoho. KNIHCENTRUM.CZ nabízí rozmanitý výběr titulů, z nichž se dozvíte, jak můžeme být více soběstační, že spousty věcí si zvládneme vyrobit sami, mnoha předmětům dokážeme vdechnout další život anebo jak vlastními silami podpořit přírodu kolem nás.


MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Navštivte Kiosek, samoobslužnou půjčovnu knih Městské knihovny v Praze. Vybírat můžete z tisícovky titulů, převážně oddechové beletrie, ale i z knížek pro děti a titulů populárně naučných. Dveře Kiosku se otevřou všem po načtení čtenářského průkazu Městské knihovny v Praze, děti do deseti let prosíme, aby si sebou vzaly i dospělého.
Komunikačním tématem Městské knihovny v Praze je již druhým rokem Udržitelnost. Zajímáme se o cíle udržitelného rozvoje, které byly formulovány a na nichž se shodly všechny zúčastněné státy světa na summitu OSN 25. září 2015 v New Yorku. Mnozí lidé nejenom ze vzdálených států, ale i z těch nám blízkých, evropských, pociťují na vlastní kůži změny klimatu, dopady neblahých zásahů do biodiverzity, množství odpadu a dalších problémů, které si lidstvo zapříčinilo samo. 
Náš projekt seznamuje se 17 cíli udržitelného rozvoje formou výzev. Ke každému cíli je připravena jednoduchá výzva, jak daný cíl naplnit (př. cíl Konec hladu - přispěním do potravinové banky apod.). Každý uživatel si může vytvořit svůj účet a splnit jednu nebo všechny výzvy. Krom výzvy a tipů, jak může každý z nás přispět k plnění cílů, obnáší jednotlivé body doporučení na zajímavé tematické knihy (naučnou literaturu i beletrii pro dospělé a pro děti) a bonusový materiál (př. videorozhovor, videonávod apod.). Více na www.17cilu.cz


CURAPROX

Společnost Curaden Czech je výhradní zástupce značky CURAPROX v České republice. Zakládá si na šetrném přístupu k životnímu prostředí a zaměřila se proto na posouzení uhlíkové stopy při likvidaci použitých zubních kartáčků a past značky CURAPROX prodaných v ČR. Od roku 2018 sleduje vlastní uhlíkovou stopu - monitoruje množství emisí skleníkových plynů, které svojí činností vyprodukuje. Curaden Czech se zapojil do Programu SLEDUJEME / SNIŽUJEME CO2 a stal se držitelem značky "Sledujeme CO2 a pomáháme ostatním, Více www.curaproxco2.cz.